Grudzień 16, 2011

Jeszcze więcej możliwości na Facebooku

Mc'donalds timeline
Chociaż teoretycznie wiemy, że Facebook wciąż się rozwija, wiemy, że Zuckerberg nie spocznie, póki jego serwis nie będzie absolutnie idealny, zbierający informacje o wszystkim i od wszystkich, nadal zaskakuje nas niektórymi zmianami, które aż wymuszają pytania – Co jeszcze Facebook chce o nas wiedzieć?

O nowej funkcji Facebooka, Timeline (Oś Czasu) było już głośno od jakiegoś czasu, jednak dopiero teraz jest wokół niej sporo zamieszania w związku z tym, że właśnie zaczyna wchodzić do regularnego użytku dla wszystkich Facebookowiczów.

Dlatego też warto przyjrzeć się bliżej, jakie innowacje wprowadza ze sobą Timeline. Otóż w pierwotnym zamyśle Timeline została stworzona po to, aby zniknął problem poszukiwania na Tablicy ważnych informacji. Jeśli zależało nam na znalezieniu wpisu sprzed paru miesięcy lub lat, jedynym rozwiązaniem było przewijanie tablicy w dół tak długo, dopóki go nie znajdziemy. Dzięki Timeline ma to być znacznie łatwiejsze, bo narzędzie umożliwia nam łatwy dostęp do wszystkich wpisów na tablicy od momentu założenia naszego konta na Facebooku. Dodatkowo – im dalej w przeszłość przesuwamy naszą „oś”, tym zawęża się ona tylko do najistotniejszych informacji. Dużym ułatwieniem jest ponadto możliwość filtrowania treści i wyświetlenie np. samego tekstu lub samych filmików.

Ponadto dzięki Timeline wygląd naszego konta jest sprofilowany jak nigdy dotąd. Wyszczególniono ustawienia dotyczące prywatności – użytkownik może określić, czy i które z fragmentów Osi mają być widoczne publicznie, a które mogą widzieć tylko nasi znajomi. Ponadto możemy dowolnie zmieniać nie tylko rozmiar, ale i wygląd umieszczonych zdjęć oraz postów. Timeline może być więc dosyć ciekawym pomysłem, który uatrakcyjni nasz profil na Facebooku, ale dla dużej liczby użytkowników może go tylko dodatkowo zagmatwać. Dopiero po dłuższym użytkowaniu Osi będzie można stwierdzić czy lepiej się dzięki niej korzysta z Facebooka i czy przy kampaniach na facebooku będzie można w jakiś sposób Timeline wykorzystać.